İlahiyat Fakültesi, Yeni Nizamiye ve 50 Daireli Lojmanın Temelini Attık...

İlahiyat Fakültesi, Yeni Nizamiye ve 50 Daireli Lojmanın Temelini Attık...

Bingöl Üniversitesi yerleşkesinde yapılacak İlahiyat Fakültesi binası, yeni nizamiye ve 50 lojman inşaatının temel atma töreni düzenlendi.

İlahiyat Fakültesi’nin inşa edileceği yerde düzenlenen temel atma törenine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl Valisi Ali Mantı, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Rektör Yardımcıları Prof. Hasan Çiftci ile Prof. Dr. Hakan Olgun, Bingöl Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Abdullah Taşkesen, kurum amirleri, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

“Bingöl Kelimenin Tam Anlamıyla Bir Üniversite Şehri"

Törende konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl Üniversitesi'nin kente kattığı öneme işaret ederek, "Bingöl gerçekten kelimenin tam anlamıyla bir üniversite şehridir. Üniversite, 16 bini aşkın öğrencisiyle bin 400 çalışanıyla akademik ve idari çalışanıyla çok önemli bir yere gelmiş durumda. İlahiyat Fakültesi, yeni nizamiye ve 50 lojman projelerinin toplam maliyeti 40 milyon bütçeli projeler. Altyapıdan üstyapıya, akademik kapasitesine, kütüphaneden yurtlara kadar çok büyük yatırımlar yapıldı. Bugün Bingöl gerçekten kelimenin tam anlamıyla bir üniversite şehridir. Üniversitemiz, 16 bini aşkın öğrencisiyle, bin 400 akademik ve idari çalışanıyla çok önemli bir yere gelmiş durumda. Bu vesileyle başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, gerek başbakanlığı döneminde gerekse cumhurbaşkanlığı döneminde üniversitemize verdiği katkılar ve destekler için şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.

Her ile üniversiteler kurulurken Cumhurbaşkanına çok "Bingöl'de, Doğu ve Güneydoğu'da, 81 vilayette üniversite mi olur?" diye çok eleştiriler yapıldığını anımsatan Yılmaz, Cumhurbaşkanının eleştirileri dinlemediğini ve bu doğru adımları attığını ifade etti.

Yapılan altyapı yatırımları sayesinde başta SÜTAŞ olmak üzere özel sektör yatırımlarının Bingöl'e ve bölgeye gelmeye başladığını aktaran Yılmaz, şöyle konuştu: "Şimdiden SÜTAŞ'ta çok sayıda insan çalışıyor. İnşallah mega yatırımlarımız bittikten sonra asıl etkiyi göreceğiz. Bir taraftan doğrudan çalışanlar diğer taraftan da dolaylı etkileri de göreceğiz."

"Ekonomi istihdam çok önemli ama her şeyden daha önemli olan insan." diyen Yılmaz, insana yatırım yapmanın önemine değinerek; "Dünyada büyük bir rekabet var. Bu rekabet ortamı içinde ülkeleri güçlü kılan asıl sermaye, varlık insan gücüdür. Nitelikli, donanımlı, girişimci, yeniliklere açık, aklını birilerine kiraya vermemiş, aklını kullanan, ahlaklı, evrensel değerleri tanıyan, ama geldiği yeri de unutmayan bir gençlik, geleceğimizin en büyük teminatıdır. Böyle bir gençliğin yetişmesine bu ilim yuvaları fayda sağlayacaktır" diye konuştu.

Bingöl Üniversitesi gün geçtikçe büyüyor

Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, Bingöl Üniversitesi'nin genç ve dinamik bir üniversite olduğunu belirterek, "2007 yılından sonra kurulan üniversiteler arasından sıyrılan bir üniversitedir. Bingöl Üniversitesi gün geçtikçe büyüyor. İnşaallah bundan sonra da büyümeye de devam edecek. Bugün burada temelini atacağımız 12 bin metre kare alana sahip İlahiyat Fakültesi binamız mimarisi ile bölgenin en güzel fakültelerinden biri olacak. Güzel bir proje olduğuna inanıyorum. Yeni nizamiye binamızı da Elazığ yolu üzerinde yapacağız. Yeni nizamiyemizden Meslek Yüksekokulumuza çift gidiş gelişli olacak şekilde duble bir yol da yapıyoruz. 50 lojman yapım işimize de başladık. Bunların dışında hali hazırda devam eden inşaatlarımız var. Hayvan hastanemizin inşaatı hızla yükseliyor. Modern yeni kütüphanemiz de bitmek üzere. Hizmete girmesiyle beraber Bingöl’e ve Bingöl Üniversitesi’ne çok güzel bir çehre katacağına inanıyorum. Hangar binamızın yapımı devam ediyor. Tabi fiziki açıdan çalışmalarımız hızla devam ederken, bunun yanında akademik ve bilimsel açıdan da kendimizi geliştirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Temel atma töreninde konuşan Bingöl Valisi Sayın Ali Mantı ise “Hayırlı bir iş ve hayırlı bir günde temeli atılan ilim yuvasının Bingöl’e hayırlı olmasını diliyorum. İlmin en doğru şekilde, en iyi şekilde öğretilmesi gerektiğine inanıyorum” diye ifade etti.

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi de “Bingöl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Türkiye’de önde gelen İlahiyat Fakültelerinden biri. Bingöl Üniversitesi, Rektörümüzün de katkılarıyla medrese kültürüyle birlikte ortak bir çalışma içerisinde.  Medrese kültürü ile modern eğitimin birleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’de iki üniversitede olan kıraat merkezimizin de daha güçlü hale getirilmesi temenni ediyorum. Temelini attığımız binaların Bingöl’e hayırlar getirmesini diliyorum” diye szölerini noktaladı.

Konuşmaların ardından okunan Kur'an-ı Kerim ve duanın ardından tesislerin temeli atıldı.